Skip Navigation LinksAnaSayfa > Sulak Alanlar > Sarısu SazlığıAlanın Tanımı: Sarısu, Türkiye’nin en yüksek dördüncü dağı olan Süphan’ın (4.058 m.) hemen kuzeyinde yer alan yüksek rakımlı bir ovadır. Van Gölü’ne 25 km. mesafedeki Sarısu Ovası, sığ göller, geniş sazlıklar ve sulak çayırlıklardan oluşur. Eski adı Göri Sazlığı olan Sarısu Ovası sulak alanları, nemli otlakları sayesinde hayvancılık için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Küçük dereler ve yeraltı sularıyla besleniyor. Karasu Çayı yoluyla Fırat’ın büyük kollarından Murat Nehri’ne boşalıyor. Sulak alanın, Erciş – Patnos karayolunun batısında yer alan ve üzerinde çok sayıda göl bulunan asıl bölümünde, sazlarla kaplı küçük Dipsiz göl ve seyrek bitki örtüsüne sahip daha büyük açık bir göl bulunuyor. Doğu bölümü ise Karasu üzerindeki bataklıklardan oluşuyor.

Fauna:
Alanda üreyen alaca balıkçıl ve turna popülasyonu ile Sarısu Ovası, uluslararası öneme sahip sulak alan özelliğini taşımaktadır. Turnalar açısından önemli bir alan olan Sarısu Ovası’nda kuşların yanı sıra su samuru da yaşıyor.

Flora:
Alan, sulak çayırlar, bataklıklar, küçük tatlı su gölleri, turbalıklar ve geniş sazlıklardan oluşuyor. Sazlıklar, kuşların üreme ve barınması için ideal bir ortam oluşturuyor. Sarısu Ovası’ndaki ıslak çayırların bittiği noktada, dağ bozkırları ve tarım alanları başlıyor. Alanda yetişen bitki türlerinden üçü, alana özel koruma statüsü kazandırıyor. Bunlardan Trisetum thospiticum endemik ve nesli tehlike altında olan bir bitki.

Sarısu Ovası’nın çevresi kuru tarım yapılan alanlar (çoğunlukla buğday) ile meralardan oluşuyor. Temel insan faaliyetini tarım ve hayvancılık oluşturuyor. Sarısu Ovası’nı Gökçalı, Zirekli, Sansu, Köseler ve Gençali köyleri çevreliyor. Büyük sığır ve manda sürüleri sulak alan içinde ve çevresinde otlatılıyor. Çayırlar yazın biçilerek, kurutulup, kış aylarında hayvan yemi olarak kullanılıyor. Sazcılık, yöre insanı için ek bir gelir kaynağı oluşturuyor. Her yıl sazın yarısı kesiliyor. Sulak alanın bir kısmı ise şahıslara ait özel arazilerden oluşuyor.

Şehirleşmenin uzağında kalmış doğal alanlardan biri olan Sarısu Ovası, doğal özelliklerini büyük ölçüde koruyor. 2000 yılında çevre köylere su götürmek amacıyla açılan bir drenaj kanalı, alanın bir kısmının kurumasına sebep olmuş.

2014 yılında Kuş Gözlem Kulesi yapılmıştır.