Skip Navigation LinksAnaSayfa > Sulak Alanlar > Putka GölüAlan Tanımı:
Ardahan il merkezine 8 km mesafedeki Putka Gölü, küçük ama kuşlar ve endemik bitkiler açısından zengin bir sulak alandır. Diğer isimleri Gölbaşı ve Sazara’dır. Şehrin yakınında olması dolayısıyla tel örgü ile korumaya alınmıştır. Çevresine Ardahan Üniversitesi’nin kurulması ile birlikte yakın zamanda tamamen şehrin içinde kalacaktır.

Putka Gölü yoğun sazlıklarla kaplıdır. Çevresi tel örgülerle çevrilmiş olan alanın karayoluna yakın kısmı hayvanların su içmesi için açıkta bırakılmıştır. Göl çevresini çayır bitkileri ile sonradan Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü’nce dikilen söğüt, sarıçam ve huş ağaçları çevreler. Alanın orta kısımlarındaki sulak alanda kuşların konaklaması ve üremesi için uygun ortam vardır.

Fauna:
Putka Gölü, yaban hayvanı türlerinden angıt (Tadorna ferruginea), boz ördek (Anas strepera), karabatak (Phalacrocorax carbo), karabaş martı (Larus ridibuntus), serçe (Passer domesticus), kızkuşu (Vanellus vanellus), kızıl şahin (Buteo rufinus) ve birçok yerli ve göçmen kuşa ev sahipliği yapmaktadır. 16 – 17 tür göçmen kuş Nisan – Mayıs aylarında gelip sahada üreme dönemini geçirerek Ekim-Kasım aylarında yeniden göç ederler. Anadolunun kuzeydoğusunun en önemli göllerinden biri olan Putka’da Kuzey Doğa Derneği düzenli olarak kuş gözlem ve sayımları yapıyor.

Flora:
Yakınındaki Çıldır ve Çalı Gölleri ile birlikte Putka Gölü, içerdikleri nadir bitki türleri ve bitki örtüsü tipiyle ‘Önemli Bitki Alanı’ olarak belirlenmiştir. Günümüzde doğa koruma çalışmalarında yükselen bir değer olan ‘önemli bitki alanları’, nadir, tehlike altında ve botanik açıdan olağanüstü zengin popülasyonlarını barındıran; değerli habitat ve bitki örtüsünü içeren doğal alanlardır.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’nin uluslararası sulak alanları listesinin 33. sırasında yer alan Putka Gölü, endemik bitkiler açısından zengindir. Başta Equisetum fluviatile, Urticularia minor, Utricularia vulgaris, Elatine alsinastrum, Eleocharis acicularis, Limosella aquatica, Carex limosa, Carex rostrata, Hippuris vulgaris, Potamageton alpinus olmak üzere çok önemli sucul ve bataklık bitkilerine ev sahipliği yapar. Türkiye endemiği olan bu bitkiler için Putka, vazgeçilmezdir.

Alan çevresinde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Sulak alan, şehir merkezine yakın olmasından dolayı yoğun insan faaliyeti ile karşı karşıyadır. Doğal özelliklerini korumuş olsa da üniversite kampüsünün sulak alanın batı kısmına yapılması, insan baskısını daha da artıracaktır.

Alanın yönetim planı yoktur. Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, sulak alandaki doğal hayat ve biyolojik çeşitliliğin korunması için büyük çaba göstermektedir. Putka’nın ‘Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ olarak tescili için teklif yapılmıştır.

Sulak alanın çevresi yapılaşmaya açılmıştır. Betonarme yapılarla sazlıklar şimdiden komşu olmuş durumda. 1960’lı yıllarda çöldeki bir vaha gibi çevresine hayat veren Putka Gölü, daha geniş bir alana ve derin bir göle sahipti. Zaman içinde küçülen gölde geçmişte yoğun olarak mandacılık yapılırmış. Çevresindeki orman dokusu azalan Putka, Ardahan’ın il olması ile birlikte doğal hayattan uzaklaşarak şehrin bir rekreasyon alanı olma yolunda ilerliyor.