Skip Navigation LinksAnaSayfa > Sulak Alanlar > Kuyucuk Gölüİli: Kars 
İlçesi: Arpaçay Alanı: 416 hektar (ramsar alanı) 
Yönetim planı: 2010 yılında yapılmıştır. Alan tanımı: Kars Kuyucuk Gölünün Ramsar Statüsü, 2 Nisan 2009 tarihinde Türkiye Sulak Alan Komisyonu tarafında kabul edilip, Kuyucuk Gölü 28.08.2009 tarihinde Türkiye’nin 13. Ramsar alanı olarak belirlenmiş bir alandır. Ziyaretçi merkezi, çeşme, ulaşım yolları ve kuş gözlem kulesi yapılarak hizmete açılmıştır. 
İNSAN AKTİVİTELERİ: Kuş gözlemciliği yapılmaktadır. Kuzey doğa derneği tarafından alanda düzenli olarak kuş halkalama çalışmaları yapılmaktadır. Göl kenarında tarımsal faaliyetler ve hayvancılık yapılmaktadır. TEHDİT VE SORUNLAR: Erken ve aşırı olarak göl çevresinin otlatılması, Hayvan sulamak için kuşların ve diğer canlıların üreme alanlarına düzensiz bir şekilde hayvanların sokulması. Tarlaların gölün kıyı çizgisine kadar sürülmesi ve kullanılan gübrenin kar ve yağmur suları ile göle karışması, göl suyunun azalması, sedimantasyonla birlikte göz hacminin daralması, habitat parçalanması 
FAUNA: 211 kuş türü, 2 çift yaşamlı türü, 1 sürüngen türü, 3 memeli türü tespit edilmiştir. Alandaki önemli kuş türleri dikkuyruk, uzunbacak, angıt, sakarmeke ve karaboyunlu batağan üreme alanlarıdır.