Skip Navigation LinksAnaSayfa > Sulak Alanlar > Balık GölüAlan Tanımı:

Balık Gölü, Ağrı Dağı’ndan akan lavların küçük bir akarsuyun önünü kapatması sonucu oluşmuş lav set gölüdür. Gölün ortasında 4 dekar genişliğinde bir ada bulunur. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyıdaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenir. En derin yeri 70 m olan, Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir. Suyu tatlıdır ve içme suyu olarak kullanılır. Güneydoğusundan çıkan akarsu, Doğubayazıt sazlıklarını besler. Göl genelde yılın beş ayı buzlarla kaplıdır, ancak kuzeyde küçük bir yer güçlü pınarlar sayesinde donmamaktadır. Kıyıları çamurludur ve özellikle güneydoğuda küçük sazlıklar bulunur.

Fauna:

Balık Gölü, üzerindeki 0,15 km2 alana sahip adada kuluçkaya yatan kadife ördek popülasyonuyla özel koruma alanı statüsü kazanır.

Flora:


Etrafı yüksek dağ çayırları ile çevrili tipik bir alpin gölüdür. Kuzey ve güneyindeki su giriş ve çıkışı olan yerlerde daha gür olmakla beraber kıyıları cılız ve parçalı saz şeritleriyle kaplıdır. Alan, üç bitki türü için özel doğa alanı kriterlerini sağlar. Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan Tripleurospermum corymbosum tüm dünyada sadece Balık Gölü çevresinde yaşamaktadır. Gölün çevresindeki tepeler Astragalus robertianus ve Sempervivum globiferum ssp. aghricum için önemlidir.

Doğubayazıt’ın ve çevredeki köylerin içme suyu ihtiyacı Balık Gölü’nden karşılanır. Gölde balıkçılık yapılır. Kışın buz kırılarak, buza delikler açılarak balık tutulur. Gölün güzelliği günübirlik geziler için alanı cazip hale getirmiştir. Kıyısında bir mesire yeri bulunmaktadır.