Skip Navigation LinksAnaSayfa > Sulak Alanlar > Aygır Gölü



Alanın Tanımı: Aygır Gölü, Kars’a 13 km. mesafede oldukça büyük bir göl. Kars – Göle
Karayolu üzerinde, Susuz ilçesinin batısında yer alıyor.

Tatlı su gölü olan Aygır’ın bu ismi niçin aldığı bilinmiyor. Yörede zaman zaman gölden at kişnemeleri geldiği şeklinde efsaneler anlatılıyor.

Aygır Gölü’nün kendisi gibi büyük bir göl olan Çıldır’a mesafesi 50 km. Aygır da Çalı Gölü gibi volkanik kayaçlar üzerinde oluşmuş bir lav set gölü özelliği taşıyor. Zemininde tatlı su kaynakları bulunan Aygır, baharda eriyen karlarla su hacmini yükseltiyor. Aygır’ın su potansiyeli oldukça yüksek.

Bitki ve Hayvan Varlığı

Önemli bir doğa alanı olan Aygır gölü, büyükçe bir göl ve çevresindeki platolardan oluşuyor. Yabani kuşlara ev sahipliği yapsa da sulak alan özelliği zayıf. Kadife ördeğin üreme alanı olan Aygır, oldukça zengin bir balık potansiyeline sahip. Aygır gölünün çevresindeki tepeler oldukça dik. Gölün derinliği kıyıdan itibaren hızla artıyor. Bu yüzden yamaçlarındaki bitki çeşitliliği fazla değil. Yer yer saz ve hasır otu grupları görülse de çevresindeki sulak alan ekosistemi zayıf; yüksek dağ çayırları daha çok ön plana çıkıyor. Bu durum alandaki kuş ve bitki çeşitliliğini etkiliyor.

Fauna

5 balık türü, 2 tür çift yaşamlılar, 13 tür sürüngen, 76 tür kuş ve 9 tür memeli tespit edilmiştir. Alanın en önemli kuş türü kadife ördektir.

Flora

233 bitki türü tespit edilmiş olup bunlardan 7 türü endemiktir.

Alandaki Aktiviteler

Aygır Gölü, çevresinde hayvancılık oldukça yaygın. Hayvanların su ihtiyacı gölden karşılanıyor. Yaz aylarında piknik alanı olarak da kullanılıyor. Gölde ağırlıklı olarak olta balıkçılığı yapılıyor.

Göl, yüzmeye de elverişli durumda.

Koruma ve Yönetim

Yönetim planı bulunmayan Aygır Gölü’nün koruma statüsüne kavuşması için çalışma başlatılmış durumda.

Başlıca Tehdit ve Sorunlar

Gölde kirlenme yok. Olta balıkçılığının da göle zararı yok. En önemli tehdidi, kaçak avcılık oluşturuyor.