Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Nene Hatun Anıt Mezar Projesi Tamamlandı.

Kasım 08, 2019

Erzurum’un Topdağı Bölgesindeki Aziziye I, Aziziye II, Aziziye III ve Mecidiye Tabyalarının bulunduğu 387 ha büyüklüğündeki alan 2009 yılında “Erzurum Nene Hatun Tarihi Milli Parkı” olarak ilan edilmiştir. Tarihi Milli parkımız içerisinde Nene Hatun Kabri yer almaktadır.

Nene Hatun; tarihimizin, yani hazinemizin bir parçası olup, 93 Harbi olarak anılan 1887-88 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında tarihe adını yazdırdığı, efsaneleştirdiği sırada henüz 20 yaşlarında körpe bir gelindi. Rusların Erzurum’da Aziziye Tabyası’nı ele geçirmesi onun içindeki vatan aşkını bir kor haline getirdi. Küçük yaştaki oğlunun ve üç aylık bebeğini son kez emzirip, şehit olan ağabeyinin tüfeğini alarak “Bebem anasız büyür de, VATANSIZ büyüyemez.” diyen evde bıraktı ve soluğu cephede aldı. Düşmanda iyi silahlar vardı, onlarda ise iman. Donanımlı bir orduya karşı, taşlı-sopalı, kazmalı-kürekli gırtlak gırtlağa gözlerini kırpmadan bir mücadeleye girdi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Erzurum 13. Bölge Müdürlüğümüzce Milli Park Alanın tarihi özelliğin yanı sıra doğal ve kültürel özelliklerin koruma- kullanma dengesi gözetilerek, belirli bir plan dahilinde sürdürülebilir korunması, yönetimi ve kullanımını sağlayarak projeler hazırlamaktadır. 2019 yılında ise 93 Harbinde Erzurum’un Müdafaasında kadın erkek şehir halkının Aziziye tabyasını geri almak için yaptıkları kahramanca hücuma iştirak eden ve Büyük kahramanlık gösteren Nene Hatun’un kabrinin yenilenmesi projemizi uyguladık.