Skip Navigation LinksAnaSayfa > Birimler > Kars Şube Müdürlüğü > Kars Soğuksu Tabiat Parkı

SOĞUKSU TABİAT PARKI

 

JEOLOJİK YAPI

 

Tabiat Parkı ve çevresinde Tersiyer ve Kuaterner yaşta bazalt ve dolerit’ten meydana gelmektedir.Ayrıca volkanik tüf, aglomera ve breşler de katılmaktadır.

 

FLORA

 

Tabiat Parkı alanında Sarıçam (Pinus Silvestris) meşcereleri bulunmaktadır.Meşcere içerisindeki açıklık alanlara ve meşcere kenarlarına titrek kavaklar (populus tremula) yerleşmiştir.Ayrıca kuşburnu,düğün çiçeği yer almaktadır.

  

KULLANIM

 

Soğuksu Tabiat Parkı önceki yıllarda B Tipi Mesire Yeri olarak kullanılan alan 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.Yine 2011 yılında müstecir eliyle işletilmekte olan alan 2+3 yıllığına 6.750+KDV olarak sözleşme imzalanmıştır.

 

İKLİM

 

Soğuksu Tabiat Parkı 2155 metre rakımda olan alan sert karasal iklim özelliğinde olup karlı,donlu ve çok soğuk uzun kışlar hüküm sürer.En yüksek yağışlar yaz başlarına veya yaza en düşük yağışlar da kışa rastlamaktadır.

 

KAYNAK DEĞERLERİ

 

En önemli kaynak değeri orman,dağ,çayır ve kentsel yerleşim peyzajlarına sahip olmasıdır.

      

ULAŞIM

 

Soğuksu Tabiat Parkı, Kars ili, Sarıkamış ilçesi mülki hudutları içerisinde bulunan 11.1 hektarlık alanımız Kars İl Merkezine 53 km,Sarıkamış İlçesine 3 km.,Selim İlçesine 24 km,Horasan ilçesine 67 km,Erzurum İline yaklaşık 150 km  mesafede yer almaktadır.

 

SOĞUKSU TABİAT PARKI İLE İLGİLİ BİLGİLER

 

 

1.    Alanın genel tanıtımı (Fiziki ve coğrafi) :

 

Soğuksu Tabiat Parkı, Doğu Anadolu Bölgesi, Kars İli Sarıkamış ilçesinde, 42 37’ 58’’-42 38’ 18’’ Doğu boylamları ve 40 18’ 41’’ 40 18’ 51’’ kuzey enlemleri arasında yer alır.Kars’a 53 km mesafededir. Sarıkamış ilçesinde yer almaktadır.Denizden yüksekliği (rakım), 2.121 metre ve 2152 metre arasındaır.

 

Soğuksu Tabiat Parkı, 2634 metre yüksekliğindeki Çıplakdağ(Cıbıl Tepe) nin doğu yamacında bulunmaktadır.Sarıkamış ın güneyinde ÇIPLAKDAĞ 2.634 metre güneydoğusundaki Aladağ 3134 metre,doğusunda Ziyaret Dağı 2838 metre yüksekliktedir.

 

2.        Alanın ulusal ve uluslar arası statüleri :  ,

 

 Soğuksu Tabiat Parkı 2011 yılının son aylarında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.Ondan önceki yıllarda mesire yeri olarak kullanılmaktaydı.

 

3.    Alana ait Flora bilgileri :

 

Soğuksu Tabiat Parkı alanında Sarıçam (Pinus Silvestris) meşcereleri bulunmaktadır.Meşcere içerisindeki açıklık alanlara ve meşcere kenarlarına titrek kavaklar (populus tremula) yerleşmiştir.Ayrıca kuşburnu,düğün çiçeği yer almaktadır.

 

 

4. “Alana gitmişken bunları yapmadan dönmeyin” başlığı altında alanda yapılabilecek faaliyetler:

a) Alana gelip doğayla baş başa kalmadan geri dönmeyin.

 

5. Ziyaretçiler alanın korunmasında nasıl katkı sağlayabilirler ?

 

Soğuksu Tabiat Parkı’na gelen ziyaretçiler, alanın korunmasında en büyük katkıyı, alanda bulunan canlı (bitki ve hayvan) ve cansız varlıklara zarar vermemek ve çevreyi temiz tutmanın yanında, piknik ateşlerinin tam olarak söndürülmemesinden ve çevresini temiz tutmakla sağlayabilirler.   

6. Alana ulaşımın nasıl ve hangi koşullarla yapılabileceği ve alanla ilgili iletişime geçmek isteyenler için alanın irtibat bilgileri :

 

Soğuksu Tabiat Parkı, Kars ili, Sarıkamış ilçesi mülki hudutları içerisinde bulunan 11.1 hektarlık alanımız Kars İl Merkezine 53 km,Sarıkamış İlçesine 3 km.,Selim İlçesine 24 km,Horasan ilçesine 67 km,Erzurum İline yaklaşık 150 km  mesafede olduğunu bilmeleri yeterlidir.

 

     Alanla ilgili iletişime geçmek isteyenler ise, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Erzurum 13. Bölge Müdürlüğü Kars Şube Müdürlüğüyle irtibata geçebilirler.İletişim numarası 0-474-212 58 00’dır.