Skip Navigation LinksAnaSayfa > Birimler > Ağrı Şube Müdürlüğü > Ağrı Balık Gölü

BALIK GÖLÜ

 

JEOLOJİK YAPI

 

Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenen en derin yeri 37 m. olan bir lav seti gölüdür. Balık Gölünün Jeolojik ve Jeomorfolojik özellikleri kapsayan ofiyalitik ve tortul kayaçlarda bulunmaktadır.

 

FLORA

 

Sulak alanın özellikle güneydoğusunda küçük sazlıklar, yakın çevresinde de tarım alanları ve otlaklar bulunmaktadır.

 

FAUNA

 

Türkiye’nin önemli kuş alanlarından biridir. Gölün üzerindeki 0.15 hektar alana sahip bir adada kuluçkaya yatan Kadife Ördek popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanmıştır. Bölgedeki asıl ünü yetiştirdiği kırmızı benekli alabalıktan kaynaklanır. Göl çevresinde yaşayan başlıca hayvan türleri şunlardır; Kartal, Şahin, Keklik, Yabani Tavşan, Tilki, Kurt, Yaban Ördeği, Martı, Bıldırcın ve Çulluktur.

 

KULLANIM

 

Balık Gölü sulak alanının koruma statüsü bulunmamakla birlikte yönetim planı da yoktur.

İKLİM

 

Türkiye’nin en karasal ve sert iklimli bölümüne girer. Kışlar çok sert geçer. İlkbahar ve sonbahar kısa sürer. Az yağmur, daha çok kar yağar.

 KAYNAK DEĞERLERİ

 

Balık gölünde yaşayan kızıl alabalığının tedavi amaçlı ve lezzeti dolayısıyla besin ihtiyacı olarak değerlidir. Gölün üzerindeki 0.15 hektar alana sahip bir adada kuluçkaya yatan Kadife Ördek popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanmıştır. Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden birisi olması bakımından değerlidir.

 

ULAŞIM

 

Balık Gölü Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km. mesafede olup iki ilçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Ağrı İline ise yaklaşık 60 km. mesafededir.

 

 

 

 

 

 

Ağrı Balık Gölü İle İlgili Bilgiler

 

 

1.    Alanın genel tanıtımı (Fiziki ve coğrafi) :

 

Balık Gölü Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km. mesafede olup iki ilçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Denizden yüksekliği 2241 m. Olup Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenen en derin yeri 37 m. olan bir lav seti gölüdür. Göl içme suyu ve kullanma suyu koruma sahası statüsünde olup yakınındaki yerleşim birimleri için içme suyu sağlamaktadır. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yer altı suyu ile beslendiğinden akış durumu ve sürekliliği ile ilgili veriler tespit edilememiştir. Yakın çevresinde tarım alanları ve otlaklar bulunur.

2. Alanın uluslararası statüleri:

 

Türkiye’de uluslararası öneme sahip 135 adet Sulak Alanlardan biridir.

 

3. Alana ait Flora bilgileri: 

 

Balık Gölünün kıyı kenarlarında yer yer sazlıklar bulunmaktadır. Yakın çevresinde de tarım alanları ve otlaklar bulunmaktadır.

 

4. Alana ait Fauna bilgileri:

 

Türkiye’nin önemli kuş alanlarından biridir. Gölün üzerindeki 0.15 hektar alana sahip bir adada kuluçkaya yatan Kadife Ördek popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanmıştır. Bölgedeki asıl ünü yetiştirdiği kırmızı benekli alabalıktan kaynaklanır. Göl çevresinde yaşayan başlıca hayvan türleri şunlardır; Kartal, Şahin, Keklik, Yabani Tavşan, Tilki, Kurt, Yaban Ördeği, Martı, Bıldırcın ve Çulluktur.

 5. Alana ait Ekosistem bilgileri:

 

Balık Gölünün kıyıları çamurludur ve özellikle güneydoğusunda küçük sazlıklar bulunur. Yakın çevresinde tarım alanları ve otlaklar bulunur.

 

6. Alanın temel peyzaj öğeleri:

 

Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden birinin olmasının yanında çevresindeki dağlarda gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenen en derin yeri 37m olan bir lav set gölüdür. Balık Gölü içerisindeki 0,15 Ha alana sahip küçük adacık, Göl kenarlarındaki sazlıklar ve çayırlar.

 

7. Alana ait arkeolojik ve tarihsel değerler:

 

Balık Gölünün bulunduğu coğrafyada paleolitik çağdan günümüze kadar birçok medeniyet yaşamıştır. Hurriler, Urartular, Kutlar, Hun’lar, Araplar, Selçuklu’lar, İlhanlı’lar, Harzemşahlar, Timuroğulları, Safaviler, Çıldıroğulları, Akkoyunlular, Karakoyunlular ve sonrasında 1514’de Çaldıran zaferi ile Osmanlılar bu bölgede yerleşmiştir.

8. Alanın ekoturizm açısından önemi ve alanda yapılabilecek ekoturizm faaliyetleri:

 

Sulak Alanın barındırdığı flora, fauna ve peyzaj özelliği bakımından alana gelen yerli ve yabancı turistlere görsel olarak cazip gelmesi. Sportif amaçlı olta balıkçılığı etkinliğine uygun olması.

 

9. “Alana gitmişken bunları yapmadan dönmeyin” başlığı altında alanda yapılabilecek faaliyetler:

 

a) Alana gelip göl turu yapmadan

b) Balık tutmadan

c) Gölün görkemli manzarasında fotoğraflarını çekmeden

d) Lezzetli Kırmızı Benekli Alabalığından yemeden gitmeyin.

 

10. Ziyaretçiler alanın korunmasında nasıl katkı sağlayabilirler?

 

Balık Gölü Türkiye’nin önemli kuş alanlarından biri olması sebebiyle bölgeye gelen ziyaretçilerin alanın korunmasında en büyük katkıyı alanda bulunan flora ve fauna popülasyonuna zarar vermemek ve çevreyi temiz tutmakla sağlayabilirler.   

 

11. Alana ulaşımın nasıl ve hangi koşullarla yapılabileceği ve alanla ilgili iletişime geçmek isteyenler için alanın irtibat bilgileri:

 

Balık Gölüne gelmek isteyen ziyaretçiler, Ağrı il Merkezinden yaklaşık 60 km, Doğubayazıt ilçesinden 60 km ve Taşlıçay İlçesine ise 26 km olduğunu bilmeleri yeterlidir.

 

Alanla ilgili iletişime geçmek isteyenler ise, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Erzurum 13. Bölge Müdürlüğü Ağrı Şube Müdürlüğü ile irtibata geçebilirler.

 

İletişim numaraları

 

Ağrı Orman Ve Su İşleri Şube Müdürlüğü   0472 216 2777