Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Yavru Vaşak Koruma Altına Alındı.

Ağustos 23, 2019

Ülkemizde Anadolu Vaşağı((Lynx Lynx)) olarak ta bilinen tür uluslararası ölçekte doğal kaynakların korunması amacı ile kurulmuş Uluslararası Doğa ve Doğal kaynakların Koruma Birliği (IUCN) tarafından oluşturulan Kırmızı Liste Sınıfları ve Ölçütleri kategorilerinde düşük riskli kategorisinde (LC: Least Concern) sınıflandırılmasına rağmen sayıları gittikçe azalma eğilimindedir. CITES Ek-II Dahil ve Bern Sözleşmesi Ek-III kapsamında uluslararası düzeyde koruma altındadır.Ülkemizde hayvanların korunması ile ilgili yetki ve sorumluluk hem uluslararası hem de ulusal düzeyde Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde olup; Anadolu Vaşağı 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında ulusal düzeyde koruma altına alınan türlerimizdendir.
13. Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında 8 İlimiz (Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır) olup Biyolojik Çeşitlilik anlamında zengin olup her türlü Flora ve Faunaya sahiptir. 

Bayburt İli Merkez İlçesine bağlı Kurugüney köyünde çobanlar tarafından bitkin bir halde bulunup, muayenesi ve bakımı yapılmak için Bayburt İl Şube Müdürlüğümüzce Bölge müdürlüğümüze gönderilen Vaşak yavrusu Veteriner hekimimiz tarafından ilk müdahale, bakım ve beslemeleri yapılmış olup, Doğada kendi yaşamını sürdürebilecek düzeye gelinceye kadar Kars Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine nakli yapılmıştır.